Dennis Hauger forbereder seg til Indy NXT med isbanekjøring
Dennis Hauger forbereder seg til Indy NXT med isbanekjøring
Dennis Hauger forbereder seg til Indy NXT med isbanekjøring

Dennis Hauger forbereder seg til Indy NXT med isbanekjøring

Det er ikke lenge før han bytter ut ispigg på norsk innsjø med slicks på amerikansk asfalt.

Snøen hang i lufta og gradestokken viste ned mot -7 kalde ute på den forfrosne Tisleifjorden. Like ved en Porsche 911 Dakar sto en blidspent Aurskoging som om noen dager starter sitt nye eventyr i USA, Dennis skal nemlig kjøre Indy NXT i 2025. For de som ikke kjenner til denne racingserien er det IndyCar sitt svar på Formel 2. Dennis skal kjøre for det ikoniske temaet Andretti Global, som fra 2026 skal delta i Formel 1 sammen med Cadillac.
- Det blir veldig spennende. Jeg har vært over for å kjøre noen tester allerede og bilen passer min kjørestil veldig godt. Jeg gleder meg skikkelig, forteller Dennis mens Porschen varmer opp motoren.

På testene har ikke Dennis bare kjørt bra, han har i 3 av 4 tester vært raskest av alle sammen. Allerede på en av de første testrundene på Indianapolis Motor Speedway banket han inn dagens beste tid. Deretter fulgte han opp dette på neste test på Sebring, hvor han var raskest av de 23 sjåførene som var på testesten både første og andre testdag. Det lover derfor godt for årets første løp som er allerede 2.mars. Da skal han endelig få måle muskler med resten av feltet på Streets of St. Peteresburg i Florida.

ReFuel og AMCAR inngår sponsorsamarbeid med Dennis Hauger

Iskald lek
Før Dennis vender snuten mot sitt nye hjem i USA og racing i Florida, sto det lek og moro på isen på programmet. Som nevnt var dagens våpen en Porsche 911 Dakar, en offroadutgave av den legendariske sportsbilen. Bilen har en boksermotor med seks sylindre og en totaleffekt på 480 hestekrefter og 570 Nm. Toppfarten er 240 kilometer i timen og den kommer seg fra stillestående til 100 kilometer i timen på 3,4 sekunder. Bilen veier 1680 kilo og har firehjulstrekk. Bilen er en etterfølger til 1985 Porsche 911 Carrera 3,2 4x4 Paris-Dakar. Den er 80mm høyere enn en standard 911, og det er mulighet for å justere fronten opp 30mm ekstra om du måtte ønske det.

Så fort bilen var klar var Dennis på plass bak rattet, og det er liten tvil om at gutten kan å kjøre bil. Det var med stor ro han i 150 kilometer i timen ute på isen blåste fra sving til sving, samtidig som han upåvirket pratet med sidemannen. Han retter nå blikket mot USA og ser frem mot å sette i gang med sin første sesong i Indy NXT. Det første løpet går i St. Petersburg den 2.mars. Løpet kan du se på Viaplay.