Dodge hinter til billig morobil – Kan det skje?
Også et tidligere konsept. Dette ble kalt Dodge Demon, og ble lansert i 2007
Dodge hinter til billig morobil – Kan det skje?

Dodge hinter til billig morobil – Kan det skje?

Skal koste under 340 000 kroner ny, og skal havne i entusiastsegmentet.

Dodge er kanskje ikke mest kjent for å komme med billige morobiler den siste tiden. Hellcat og Durango SRTer med svære amerikanske V8ere har liksom vært stilen, men ofte har også disse tyngre råtassene virkelig kostet for de som vil ha en. Nå har dog Dodge-sjefen hintet mot et skifte. Et skifte som virkelig kan være ønsket blant entusiaster.

I samtaler med The Drive hinter nemlig Dodge CEO, Matt McAlear, med at han mener det er ufortjent få rimelige morobiler på markedet.
- Jeg tenker da på en slags innstegsmodell som går tilbake til å koste under $30 000. Jeg tror det igjen er et marked for de som bare vil ha en gøyal helgebil igjen. For de som gjerne skulle hatt en Viper, men som ikke har en million å bruke på en entusiastbil. Noe som ikke trenger alle sikkerhetsfunksjoner eller varmeseter. Bare en bil, forteller han.
Visjonen er udiskutabel. McAlear ønsker en førerfokusert maskin som prioriterer kjøreglede over luksus og praktikalitet.

 

Så må det jo sies at markedet også er åpent for en slik type bil. Skal man se hva som faktisk er på markedet av nybil i dag, så er alternativene få. Mazda MX.5, Toyota GR86 og Subaru BRZ er vel det nærmeste man kommer, men selv disse blir i en prisklasse over det Dodge ser for seg. Det betyr også at Dodge kan skrape skinnet av en liten nisje som ingen andre for øyeblikket ser veldig nøye på, og tankene går fort tilbake til Dodge Neon SRT-4. Bilen som kanskje ikke kommer på noen topp 10-liste rent designmessig, men som med sin turbomotor definitivt var en gøyal morobil for entusiaster til en grei krone.

Selv om Dodge er mest kjent for brutale V8ere, så innrømmer McAlear at inspirasjon til en ny morobil fort kan komme utenfra. Han går så langt som å nevne kjøretøy som Polaris Slingshot, og lignende totalt nedstrippede eksempler. McAlear går også langt i å påpeke at en slik satsing definitivt ikke blir noen konkurrent til biler som Mustang eller Corvette, men heller et helt distinkt produkt.

Mer informasjon fikk man ikke ut av McAlear, og dermed sitter man igjen med mange spørsmål. Selv Dodge har gått over til elektrisk på sine muskelbiler, så betyr det at bilen de ser for seg også vil bli det? Spesielt med tanke på at moderskipet bak merket, Stellantis, definitivt pusher mot batteribiler? Eller vil Dodge få egne bein å gå på, og kanskje gå tilbake til røttene med en turbomatet firer? Og kanskje det største spørsmålet: Vil det bli noe av i det heletatt?
- Alle har forskjellige hobbyer, og folk vil bruke penger på forskjellige ting. Som oftest legger man ikke alle pengene i en ting, bare for at man «må ha den bilen». Mange verken kan eller vil legge alle eggene sine i den kurven, forteller McAlear.

 

For nå forblir disse ideene bare nettopp det. Ideer. Dodge har ikke kommet med noen uttalelser utenom disse, og dermed ingen konkrete planer heller. Med det sagt, så er McAlears villighet til å diskutere saken et godt tegn for entusiasten, og om bilen skulle bli et faktum, og lykkes, så kan det bli en gamechanger for fremtidig satsning. Både for Dodge og resten av industrien. Sitatene fra McAlear gir i det minste et lite skimt av håp, så her er det bare å krysse fingrene og smøre seg med tålmodighet.