Volvo 240 ble i 1974 introdusert på markedet og ble raskt en suksess. Billig, solid og ledende i personsikkerhet. En trygg familiebil, men dessverre med et noe traurig rykte. Derfor introduserte de i 1980 Volvo 240 med turbo. Dette ble raskt en favoritt og har siden den gang vært et yndet utgangspunkt for norske ungdommer både som banebiler eller gatebiler.
Dette var også tilfelle da Vebjørn Høgseth Hansen selv skulle ha sin første bil. Som 16-åring kjøpte han sin første Volvo 240. Denne konverterte han til turbo helt selv.
- Det har blitt en del 240 opp gjennom tiden siden da. Jeg vokste opp med Volvo 240 i familien, så det faller meg helt naturlig å bygge på disse bilene, forteller Hansen.
Den han har nå har derimot fått en real makeover. Han demonterte hele bilen og strippet hver eneste bolt fra karosseriet. Deretter bygde han 79-modellen opp i sitt eget bilde. Det første som ble gjort var å montere en 2,3 liters turbomotor istedenfor den gamle 2,2 liters sugemotoren. Denne fikk datasprut, større dyser, større turbo og dette endte med en effekt på rundt 300 hestekrefter.
Interiøret har blitt trukket opp på nytt og nye målere er montert i dashbordet. Corbeau-stoler med 4-punktseler sørger for at du sitter godt fast i setet når Hansen hiver 240en inn i svingene.