Lordens Blogg: Slik sørger BMW for at Concorso d’Eleganza Villa d’Este forblir en suksess
Superbiler som dette treffer de yngre, og McLaren F1 i midten her vant publikumsavstemningen.
Lordens Blogg: Slik sørger BMW for at Concorso d’Eleganza Villa d’Este forblir en suksess

Lordens Blogg: Slik sørger BMW for at Concorso d’Eleganza Villa d’Este forblir en suksess

Hvordan velger man ut de 50 bilene som skal med? Hvordan preger de yngre entusiastene showet? Hvorfor er eventet viktig for BMW?

Silke Brigl fra München har tittelen Head of PR and Marketing BMW, og er således den perfekte kvinnen å snakke med for å få høre mer om hvordan BMW tenker rundt organiseringen av Villa d’Este, som BMW har vært sponsor av siden 1999, før man tok helt over organiseringen i 2005 da man tok Concours-utstillingen inn i en ny æra.

Den fasjonable utstillingen Concorso d’Eleganza Villa d’Este ble holdt første gang i 1929 (en Isotta Fraschini med karosseri fra Sala tok hjem førstepremien) og den siste av de opprinnelige utstillingene ble holdt i 1949. Det var planen å arrangere utstillingen i 1951, men grunnet krisen for eksklusive karosseribyggere verden rundt ble det aldri noe av. Deretter ble Villa d’Este forskjøvet til historiebøkene. I hvert fall nesten. Et forsøk på gjenoppliving ble gjort med et show i 1986, men deretter varte det til 1995, fulgt av utstillinger i 1996 og 1997. I 1998 ble det så ingenting, men så kom BMW inn i bildet i 1999 og har siden videreført eventet i den stilen det opprinnelig var, en feiring av skjønnhet og estetisk nytelse for biler.

- BMW så potensial i eventet, vi tok over all organisering i 2005, og det er i dag vårt viktigste merkeevent, forteller Silke meg da jeg snakket med henne på søndag formiddag under publikumsdagen på Villa Erba. Concorso d’Eleganza Villa d’Este er på lørdag en eksklusiv utstilling hvor 50 biler er spesialinvitert, samt noen konseptbiler for en egen klasse. Tilstede er eiere, deres gjester, BMW-folk og presse, mens det på søndag er en publikumsutstilling på Villa Erba som ikke er langt unna. De som er tidlig på plass langs gatene kan da se bilene kjøre forbi på veien fra Villa d’Este til Villa Erba, og folket elsker synet av bilene.

- Det er 12.000 billetter tilgjengelig på søndag, og alle ble solgt nå, en ny rekord. Jeg tror det er en blanding av sjarmen og den stilige settingen som gjør dette til et fantastisk event. Det er også gledelig å se alle de unge entusiastene her, da vi ønsker å gjøre Concours-eventene yngre i alder. Man kan tydelig se en endring i at Concours nå tiltrekker seg yngre mennesker, og vi har en klar 100% strategi for å tiltrekke oss disse. Mens det bare er 1000 som kan komme på lørdag, så kan alle komme på søndag og se bilene, uansett hvem du er. Selv om det er en feiring av det gamle, så ønsker vi også å vise fremtiden, og det setter også de yngre pris på. At de yngre setter sitt preg på utstillingen ser man jo ved at en McLaren F1 vant Coppa d’Oro som er publikumsavstemningen. Aldri før har en 90-talls bil vunnet denne prisen, og det viser tydelig at de unge entusiastene er tungt tilstede her.

Men hvordan velger man ut de 50 bilene? Villa d’Este har biler fra absolutt øverste hylle, her blir man ikke invitert med en vanlig Passat eller Amazon uansett hvor strøken den måtte være. Så hvordan går man fram for å finne bilene man ønsker å invitere?

- Det starter i god tid før eventet som jo går siste helgen i mai. I september har vi vårt første møte hvor vår utvelgelses-komite starter sitt arbeid og prater med sine kontakter verden rundt. Når man så har fått inn et passende antall kandidater etablerer man de ulike klassene. I år har vi f.eks 120 år med Rolls-Royce og 110 år med Maserati, som da er to ulike klasser som fyller opp til sammen rundt 12-14 biler av de totalt 50 bilene. I desember starter de offisielle søknadene, og valgkomiteen har sine møter for å gå gjennom kandidatene. Det klassiske bilmiljøet er ikke så stort, men noen ganger kommer det godbiter ut av det blå som ingen var klar over. Det viktigste for å komme opp med de 50 bilene er en komite med dyp kunnskap og et stort kontaktnett. Har man det finner man bilene man søker.

I år var det en såkalt «preservation» klasse på Villa d’Este som jeg har skrevet tidligere om her på Refuel. Tanken med den var å vise klassikere som hadde blitt brukt og vedlikeholdt, og som hadde tydelige bruksspor etter nærmere 100 års bruk. Altså urørte originalbiler i urestaurert tilstand. En av disse, en nydelig 1932 Alfa Romeo vant den aller gjeveste hovedprisen for Car of the show, og jeg hadde ett håp om at den kunne vinne da jeg intervjuet Silke noen timer før prisutdelingen:

- Konservering ja, den såkalte «preservation class». Det er noe vi har diskutert før, men vi har aldri prøvd før å ha en slik klasse. Det er vanskelig å finne urørte biler. Det krever også at vi undersøker og kontrollerer grundig at dette er 100% sant, og at intet er forfalsket for å få bilen til å fremstå som et urørt eksemplar i originalstand. Vi kan ikke risikere at det dukker opp biler som ikke burde vært i en slik klasse. Nå har vi funnet biler, så i år blir det spennende å se hva feedback fra publikum er. Er dette noe de setter pris på? Vi må finne ut om klassen virker i så måte.

- Om en urørt bil fra denne klassen kan vinne hovedprisen? Hvis det er en virkelig juvel som har vært borte i årtier, så hvorfor ikke? Publikumsprisen tror jeg ikke den vil vinne, da publikum flest nok ikke ser den indre skjønnheten. Mest sannsynlig snakker vi derfor en jurypris.

Det hadde Silke helt rett i. For publikum stemte som nevnt fram en McLaren F1 fra 90-tallet som deres favoritt, som også tydelig viser at den yngre garde var i flertall da stemmene skulle telles opp. Mens juryen valgte den fantastiske urørte 1932 Alfa Romeoen med samme eier i 77 år til Car of the Show. Dette er en jury med de aller største ekspertene fra det klassiske bilmiljøet, men hvordan velges de?

- Jurymedlemmene kommer som oftest med anbefaling fra andre i miljøet og ulike nettverk. Noen kommer med forslag, og verden er såpass liten at det alltid er noen som kjenner navnene som blir foreslått og kan gå god for dem. Det kan jo være at noen sier ja til en person, mens andre sier nei, da tar vi uansett en prat med dem for å finne ut mer. Men alt dette går særdeles greit. Det er aldri noen problemer rundt dette, og vi er stolte over å ha våre jurymedlemmer med kunnskap fra aller øverste hylle, avslutter blide Silke. Hun er for øvrig bilentusiast selv også, og kjører en 2006 BMW Z4 3.0 Roadster i mørkeblå med champagne-interiør. «Pure enjoyment!», som Silke beskriver det.